SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Digital Bilişim | Büro Makineleri Teknik Servis > SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

-Kağıt tepsisinden birden fazla kağıt alma hatası

Kullanılan kağıdın kalitesi düşük olabilir. Bir defa baskı alınmış kağıtların arka yüzünü kullanırken de bu sorun yaşanır. Kağıdı süren mekanik parçalarda ( Seperation Pad ve Pickup Roller, Pickup Roller Clutch ) değişim gerekecektir. Çift kağıt alma sorunlarında kullanıcının müdehalesi sınırlıdır. Servisi arayın.

– Kağıt alamama ve sık kağıt sıkışmaları

Kağıt sıkışması, karşılaşılan en yaygın hatalardan biridir. Sıkışmanın nedenleri yanlış kağıt boyutundan düşük kağıt kalitesine, yanlış kağıt yüklemesinden cihazın genel bakımsızlığına kadar değişir. Bu sorunlar, kopyalama ve yazdırma yaparken bir sıkışmaya neden olur. Bu sorunun giderilmesi, sıkışan kağıdı elle çıkarmanızı ve uygun kağıt boyutunu yeniden yüklemenizi veya kağıt hizalamasını düzeltmenizi gerektirir. Ayrıca, cihazın içinde birikmiş kağıt tozu da sensörlerin kağıt sıkışması algılamasına neden olur. Bu sorunu önlemenin en iyi yolu, kağıt besleme lastiklerini periyodik olarak temizlemektir. Cihazın içine toz birikmesini önlemek de çözüm olabilir. Kağıt sıkışmalarını gidermek için varsa kağıt tepsisini çıkarın. Ulaşabiliyorsanız kağıt alma lastiğin yüzeyini nemli bir bezle temizleyin. Makinenin toner ve drum kartuşunu çıkkarın. İç kısımda görünen birikmiş tozlu yüzeyleri az nemli bir bezle temizleyin. Makinenin arkasında bir kapak varsa açın ve görünen sıkışmış bir kağıt parçası veya anormal bir durumun olmadığından emin olun. Sorun giderilemiyorsa servisi arayın.

– Baskılarda çıktılar arasına boş bir sayfa ekliyor

Tüm printer modellerinde bu sorunun kaynağı makine değildir. Cihazınız sadece bilgisayardan gelen verileri işler.

PC ortamında kullanmış olduğunuz yazı editöründeki sayfa düzenlemesi, sayfa dışına taşan fazla karakter, sayfa yapısı ayarları v.b. durumlarda PC ortamındaki program ayarlarınızı kontrol ediniz.

-Düşük pil ve kirli baskı kalitesi

Baskı kalitesi ile ilgili sorunların büyük bölümü toner kartuşu veya drum ünitesi ile ilgilidir. Toner kartuşunuzu kontrol edin. Farklı bir kartuş takın, mümkünse yenileyin. Özensiz ve kalitesiz toner dolumları her zaman sorun yaratacaktır. Kartuş hatası yoksa cihazın Drum, fuser ve tarayıcı ünitesi’nin kontrolü için servisi arayın.

-Baskı kalitesi ile ilgili sorunlar

Boş sayfa, yatay veya dikey cizgiler, görüntü tekrarı, açık görüntü, koyu veya tamamen siyah baskı, kirli zemin v.s. gibi baskı kalitesi hataları cihazın toner kartuşu, görüntüleme ünitesi ve ısıtıcı ünitesi ile ilgilidir. Genellikle düşük toner kartuşu kalitesi ilk sıradadır. Tonerle ilgili sorun yoksa sırası ile görüntüleme ve ısıtıcı üniteler kontrol edilmelidir. Cihazınızdan basit bir metin veya resim içeren bir baskı aldığınızda, çıkan sayfada çizgiler veya başka deformasyonlar varsa, büyük problem yaratır. Bu genel yazıcı ve kopyalayıcı sorunu için birden çok sebep olabilir:
– Tarayıcı camındaki veya aynalardaki kirlilik ve yabancı maddeler
– Drum ünitesi (Görüntüleme Ünitesi) arızası (sadece çok bileşenli fotokopi ve yazıcılar için geçerlidir)
– Drum bıçağı arızası, sayfa boyunca dikey olarak büyük çizgiler çıkarır
– Fuser Fırınlama ünitesinde sorun
İlk aşamada, çizgileri ve kirlilikleri gidermek için ve tarayıcı camını ve aynaları temizlemek gerekir. (uygun temizlik talimatları için kullanıcı kılavuzunuza bakın). Daha sonraki aşamada, soruna neden olan birimin değiştirilmesi gelmektedir. Bunların çoğu, teknik servis sağlayıcınızla iletişim kurarak ele alınmalıdır.

-Kağıt sıkışma yokken, Geçmeyen kağıt sıkışma hatası

Kağıt algılayıcı sensörlerin birinde sorun. Farkedilmeyen bir kağıt parçası veya sensörlerin kirli olması durumu. Makinenin toner ve drum ünitesi dışarı çıkarın. Görünen iç kısımda sıkışmış kağıt veya yabancı bir cisim olmadığından emin olun. Kağıt kasetini kontrol edin. Kağıt alma mekanizması gerektiği gibi çalışmıyor olabilir. Lastik kağıt alma patenini nemli bez ile temizleyin. Sorun giderilemiyor ise servisi arayın.

-Baskı kağıtlarının buruşuk ve ezilmiş çıkması